y
V krajčírskej dielni
Bez oblečenia bývame len v kúpelni alebo u lekára, keď nás dôkladne prezerá. Inak chodíme oblečení. Ustrojiť sa vkusne a účelne však nie je ľahké. Je treba sa to naučiť. Pozrime sa, ako to ľudia u nás robia.
Ľudia u nás sa obliekajú dobre. Stačí sa len chvíľku pozerať na ľudí v rušnej ulici, na nádraží, v reštaurácii, v kine, v divadle a ľahko spoznáme, že väčšina dospelých i detí je oblečená vkusne a účelne.
Dôležitým prostriedkom pri výrobe oblekov sú šatovky, látky na šaty. Vyrábajú ich textilné továrne. Do obchodov ich prichádza mnoho druhov na šaty pre deti alebo dospelých . Šatovky sa líšia akosťou, farbou, cenou a účelom použitia. V obchodoch s látkami majú obyčajne veľký výber.
Veľmi často si ľudia kupujú obleky hotové. V obchodoch s oblekmi to vyzerá ako ve veľkej šatni. Obleky sú tu rozvešané v skriniach podľa veľkosti, účelu, kvality a ceny. Výroba a predaj hotových oblekov sa nazýva konfekcia.
Šatiť a obliekať občanov nášho státu je dôležitá úloha textilného priemyslu, a to odevníctva – konfekcie. V odevnom priemysle pracuje veľa odborníkov v rôznych odvetviach. Najväčšie naše konfekčné závody sú v Prostějove /Odevný priemysel – závody Jiřího Wolkra/. Z ich výrobných dielní vychádza denne mnoho celých oblekov, jednotlivých súčastí a plášťov.
V konferenčnej veľkovýrobe je dokonalá delba práce. Každý robotník a robotníčka tam pracujú na určitej úlohe, na jednej časti obleku. Výsledkom ich spoločnej práce sú potom vkusné obleky, saká, nohavice, sukne alebo plášte.
Pri výrobe konfekčných oblekov sa robí vždy niekoľko sto častí rovnáko, pretože od jedného druhu veľkosti sa musí vyrobiť veľmi veľa kusov. Podľa strihu sa krája naraz niekoľko dielov, napr. Kabátu tej istej farby a veľkosti.
Všetkých častí sa robí vždy naraz veľa, napr. Límcov alebo vrecák.
Niektoré čiasti hotových oblekov sa žehlia ručne plynovou alebo elektrickou žehličkou.
Inokedy sa používa žehliacich strojov. Látka sa súčasne naparuje a tlakom vyrovnáva.
Vo väčších mestách sú špeciálne obchody, ktoré predávajú spotrebný tovar pre deti a mládež, predovšetkým obleky. Rodičia sem prichádzajú s detmi, vyberajú im šaty, jednotlivé súčasti alebo plášte. Deti si nový oblek skúšajú – oblečú si ho, prejdú sa v ňom pred zrkadlom a rodičia im poradia, či im oblek sluší a či sa pre nich hodí.
Plášte pre deti sa vyrábajú vo všetkých potrebných veľkostiach, v rôznych farbách a v peknom prevedení. Naše deti môžu chodiť vkusne a účelne oblečené.
Šaty vešiame na ramienka a ukladáme ich do skrine, kde šaty zvyčajne visia. Len svetre alebo niekotré časti šiat ukladáme do zásuviek. Pred prachom chránime šaty tak, že ich vkladáme do ochranných sáškov alebo prikrývame plátnom.
Ak nosíme niektorý oblek dlhšie, môže sa stať, že sa na ňom objaví blato alebo prach. Preto oblek kartáčujeme, plášte vyprašujeme alebo prach odstránime vysavačom.
Niekedy sa stane, že škvrna na obleku alebo na plášti drží, nijako sa nedá odstrániť. V takom prípade zveríme čistenie obleku odbornej čistiarni.
Dospelí si niekedy dávajú šiť obleky na mieru. Taký oblek je ušitý na objednávku a lepšie zodpovedá požiadavkám zákazníka. Ten si obyčajne sám vyberie a kúpi látku. Predavač odstrihne potrebný kus. Je to látka, ktorá zákazníkovi vyhovuje kvalitou, farbou a cenou.
Potrebný kus látky predavač správne odmeria a odstrihne. Látku zabalí a zákazník ju odnesie ku krajčírovi.
Zákazník si dáva šiť nový oblek. Priniesol látku ku krajčírovi a ten mu práve „bere mieru“, t.j. Meria dĺžky rôznych častí postavy. Zistené miery si zapisuje. Podľa nich si pripraví strih.
Podľa miery zákazníka si krajčír zhotoví papierový strih. Látku rozloží na stôl a na ňu umiestni strihy jednotlivých dielov a podľa strihu ich z látky vystrihne. U látky, ktorá má vzorku /pásik, kocka/ je veľké umenie vystrihnúť dielce tak, aby vzorka na rôznych dieloch k sebe dobre zapadla.
Nastrihané diely krajčír zošpendlí a zošije /zostehuje/ a pozve zákazníka na prvú skúšku. Priamo na jeho postave potom diely znova zošpendlí a zostehuje tak, aby dobre sedeli. Presná práca krajčíra pri prvej skúške je základom k vypracovaniu pekného obleku.
Po skúške krajčír oblek dokončuje. Tiež zakázkový krajčír pracuje väčšinou na šijacom stroji, ale niektoré časti obleku musí vypracovať ručne. V tom práve sa liší zakázkové šitie od konfekcie.
V nových šatoch sa každý cíti príjemne. Je mu v nich dobre. Rodičia a deti na obrázku sú tiež všetci v novom. Idú na návštevu k babičke, ktorá má narodeniny. Zídu sa tam s ostatnými príbuznými, preto sa pekne obliekli. Tak je to správne.