y
Jeseň
Jeseň je najbohatšie ročné obdobie. Začína sa 23. septembra a končí 21. decembra. V záhradách dozrieva jesenné ovocie: jablká, hrušky, broskyne, orechy, slivky a iné druhy ovocia, ktoré pri správnom uskladňovaní vydržia nám celú zimu a tým vhodne dopĺňajú náš jedálny lístok aj v zimných mesiacoch. Jedzte mnoho ovocia!
Záhradkári na jeseň sa tešia dobrej úrode zo zeleniny. Mrkva, petržlen, zeler, cibuľa, kaleráb, kapusta paprika, paradajky, karfiol, kel, atď. tvoria podstatnú časť našich potravín. Nezaobišli by sme sa bez nich ani v zime. Naše JRD a štátné statky preto venujú veľkú pozornosť pestovaniu zeleniny.
V jesenných mesiacoch prídu na svoje aj poľovníci. Začína sa poľovnícka sezóna. Naše lesy a polia sú bohaté najmä na drobnú zver /zajace, bažanty, jarabice/, ale často stretáme i srnky, jelene, líšky a v horách sa nachádzajú aj medvede a diviaky. Na južnom Slovensku žije ešte aj najväčší náš poľný vták drop veľký /túžok/, ktorý je zákonom chránený, aby celkom nevyhynul.
Je rušno i na brehu riek a rybníkov. Ryby sú najchutnejšie práve na jeseň. V rybníkoch chovajú hlavne kaprov, ale známe sú ú nás aj šťuky, belice a sumce. V horských bystrinách žijú naše najvzácnejšie ryby - pstruhy. Rybacina patrí medzi najzdravšie druhy mäsa. Obsahuje veľmi dôležité vitamíny.
Na poliach dozrieva kukurica. Družstevníci zberajú úrodu pomocou najmodernejších strojov. Kukurica slúži predovšetkým na výkrm ošípaných a hovädzieho dobytka, preto ju pestujeme na obrovských lánoch hlavne na Južnom Slovensku, kde sú u nás najlepšie podmienky na pestovanie tejto nepostrádateľnej poľnohospodárskej rastliny.
Aj cukrovka dozrieva na jeseň. Vyorávať’ ju začínajú v septembri. Preto i žiaci radi pomáhajú pri zbere cukrovky. Naše moderné cukrovary vyrábajú z nej vysoko kvalitný cukor, ktorý vo veľkom množstve vyvážame i do zahraničia. Cukrovarnícki robotníci ho často nazývajú aj "bielym zlatom”. Aj cukríky a iné sladkosti, ktoré zaiste všetci máte radi sú vyrobené koniec koncov z cukrovej repy.
V horských a kopcovitých oblastiach najviac práce poľnohospodárom dá zber zemiakov. Našťastie stroje im už aj v tom značne pomáhajú. Najviac zemiakov pestujeme na severnom Slovensku. Často sem chodia vypomáhať i mládežnícke brigády z celého Slovenska. Zemiaky nám neslúžia iba ako potrava alebo krmivo, ale sú i veľmi vzácnou surovinou pre náš priemysel.
Úspech budúcej žatvy závisí tiež na včasnom a dobrom prevedení jesennej orby a sejby. Oziminy /pšenica, žito a niektoré odrody jačmeňa/ sa musia zasiať už začiatkom jesene, aby do zimy dostatočne zosilneli. Traktoristi preto často pracujú aj na dve zmeny. A keď to okolnosti vyžadujú, traktory bzučia na poliach aj v noci. Preto si vážme každý kúsok chleba!
V októbri sa piesňou ozývajú naše vinohrady. Ženy a dievčence oberajú hrozno. Sladké strapce chutia aj žiakom, ktorí pomáhajú pri oberačkách. Z hrozna sa vyrába víno. Najväčšie vinice sú na južných svahoch Malých Karpát a v takzvanej Tokajskej oblasti na Východnom Slovensku. Víno je alkoholický nápoj; deti by ho vôbec nemali piť.
Po prevedení jesenných prác na poliach všetko stíchne. Už iba na pasienkoch sa pasú ovce a kravy. V našej vlasti je veľmi rozšírený aj chov oviec. Vlnu spracúvame doma. V textilnom priemysle vyrábame z nej vzácne súkno, ktoré vyvážame i do najvzdialenejších krajín. Ale i výrobky z ovčieho mlieka /syr, bryndza a iné/ sú veľmi obľúbené aj na zahraničnom trhu. Liptov sa vo svete preslávil hlavne výrobkami z ovčieho mlieka. Za takzvané slovenské kožuchy môžeme ďakovať tiež chovateľom tejto vzácnej zveri.
Príchod chladnejších dní pociťuje aj vtáctvo. Lastovičky, bociany a iné sťahovavé vtáky odletia do teplejších krajín. Ich miesto však neostane celkom prázdne. Bezočivé vrabce sa nasťahujú do lastovičích hniezd a vrany sa približujú k obývaným miestam. Ale aj spevavé vtáky nás navštívia. Kŕmte a chráňte ich!
Lístie na stromoch po prvých nočných mrazoch začína meniť farbu. Listnaté stromy sú preto najkrajšie na jeseň. Ľudia, ktorí majú zmysel pre prírodné krásy, robia dlhé prechádzky v jesennej prírode. Nezvyčajná krása inšpiruje aj umelcov. Určite aj vy poznáte veľa umeleckých diel /maľby, básne, piesne atď./, ktoré ospevujú krásy jesennej prírody.
Slnko čoraz nižšie pláva nad dymiacimi komínmi. V domácnostiach, v škole i v úradoch začínajú kúriť. Na uliciach čoraz častejšie vidíme nákladné autá rozvážať palivo: drevo a uhlie. Aj kominári majú plné ruky práce. Baníci sa celý rok usilujú o to, aby sme mali dostatok uhlia. Veru, potrebujeme ho, preto šetrite ním!
Ľudia sa obliekajú do teplejších šiat. Chránia si tým svoje zdravie. U nás už každý občan si môže dovoliť to, aby si kúpil na jesenné a zimné dni vhodné oblečenie. V obchodoch je veľký výber textilných a kožených výrobkov. Odeva Trenčín a Závody 29. augusta v Partizánskom svojimi výrobkami by samy stačili obliecť a obuť takmer všetkých obyvateľov našej republiky.
Na jeseň často a vytrvalo prší. Za rána bývajú aj hmly. Rosa sa mení v inovať. Musíme si dávať veľký pozor, aby sme nezmokli alebo neprechladli. Zdravie je najviac ohrozené práve v takom menlivom počasí, aké býva na jeseň.
To už i sami viete, že jesenné dni sa neustále skracujú a noci predlžujú. Preto v jeseni máme dobrú príležitosť čítať a vzdelávať sa. Deti sa tešia najmä tomu, že častejšie môžu byť so svojimi rodičmi a súrodencami. Využite jesenné večery i vy! Teplo rodinného kruhu sa nedá ničím nahradiť.
Kultúrne a spoločenské organizácie tiež oživia svoju činnosť. Kultúrne domy, knižnice a iné osvetové zariadenia ako sú divadlá a koncertné siene začínajú novú sezónu. Tanečné a spevácke súbory nacvičujú nové programy.
Pre nás jeseň znamená radostné obdobie i preto, lebo začiatkom novembra oslavujeme výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Na školských a verejných oslavách vystupujú aj žiaci. Pionieri si robia nástenné noviny o Sovietskom zväze.
Príroda sa chystá na zimný spánok. Pomaly všetko stíchne. Iba jesenný vietor hudie svoju pieseň na steblách zoschnutej trávy. Hmyz sa hlboko zaryje pod opadnuté lístie a vrany svojím krákaním ohlasujú príchod zimy.
To je už znamenie i deťom, aby si pripravili korčule a sane. Ako sme videli, aj jeseň má svoje čaro. Komory naplní sladkým ovocím a srdcia nádejou, že zásluhou pracovitých rúk našich robotníkov a roľníkov aj v zime budeme mať dostatok materiálnych potrieb i ľudského tepla.