y
Na pošte
Ide, ide poštový panáčik ... Tak vyzerala poštová služba pred mnohými rokmi. Poštový panáčik cestoval od mesta k mestu, pekne vytruboval,
ľudia sa zhromaždili a občas niekto dostal list alebo noviny. To bolo radosti l Všetci si o tom rozprávali.
Niektoré dôležité správy, napr. z obliehaných miest alebo zo zaplavených krajín, prenášali poštové holuby. Správa bola napísaná na malom lístku a uložená v kovovom puzdierku, ktoré mal holub na nohe. Aj dnes sa niekedy používajú poštové holuby.
Rôzne druhy styku medzi občanmi nášho štátu a medzi ostatnými štátmi celého sveta obstaráva pošta, čiže spoje. Poštu v ČSSR veľmi ľahko spoznáme: všetky majú žltý vývesný štít a biely nápis.
Na pošte je stále rušno. Na všetko je niekoľko okienok, prepážok, oddelení. Nad okienkami sú nápisy. Na pošte býva vždy veľa ľudí, stoja u jednotlivých prepážok, píšu pri pultoch, telefonujú, kupujú si poštové známky, podávajú balíky alebo platia poštovou poukážkou.
Najčastejšie posielame poštou list. List je zalepený v obálke, na obálke je napísaná adresa príjemcu, t. j. meno a bydlisko toho, komu list posielame, V rohu obálky je nalepená známka, zvyčajne za 60 halierov.
Pošta doručuje denne v celom našom štáte mnoho tisíc listov. Môže sa stať, že sa niekedy niektorý aj stratí. Preto listy, na ktorých nám záleží posielame doporučene. Vyplníme podací lístok a zaplatíme príslušný poplatok. Taký list potom pošta zvlášť opatruje a vydá ho príjemcovi na podpis.
Krátke správy, pozdravy z výletu alebo z dovolenky, blahopriania a stručné správy píšeme na pohľadnice alebo na korešpondenčné lístky. Adresu píšeme do jednej polovice pohľadnice, oznámenie do druhej polovice pohľadnice. Na pohľadnici býva známka za 30 halierov.
S každým listom sa nemusíme ponáhľať až na poštu. Dáme ho jednoducho do poštovej schránky. Býva ich niekoľko v každej obci, vo veľkých mestách je poštová schránka takmer v každej ulici.
Na väčšine poštových schránok je napísané, kedy sa schránka vyberá. Vo veľkých mestách je to 3 x denne, V tu dobu prichádza i poštové auto, zriadenec nasadí na spodok schránky rám s vrecom, odsunie dno a vypustí listy do vreca. Na vidieku vyberá poštový doručovateľ schránky pri každej obchádzke.
Listy a ostatná korešpondencia zo všetkých poštových schránok z obvodu pošty sa zhromaždia v triediarni. Tu ich zamestnanci rozdeľujú podľa miesta určenia a kladu ich do príslušných priehradok. Potom ich spoločne odošlú vlakom, autobusom alebo letecky.
Na pošte v mieste určenia dostane listy poštový doručovateľ. Rozdelí ich podľa ulíc a domov a roznáša ich. Vo veľkých nájomných domoch sú v prízemí schránky na listy všetkých nájomníkov. Tam dáva doručovateľ poštu, nemusí chodiť ku každému do bytu. Priamo odovzdáva iba doporučené listy a peniaze.
Na vidieku je styk poštového doručovateľa s adresa - tom často priamy. Listy, noviny a inú korešpondenciu dáva poštový doručovateľ príjemcovi zvyčajne do vlastných rúk.
Poštou sa dopravujú taktiež zaslané veci. Podniky, aj občania posielajú poštou rôzne balíky, batožinu, tovar. Pri preberaní zásielky poštový zriadenec balík odváži a odosielateľ zaplatí príslušný poplatok. Ako doklad si ponechá časť poštovej sprievodky.
Poštoví zriadenci uložia prijaté balíky do áut a odvážajú ich na stanicu, pretože väčšina balíkov sa prepravuje po železnici. Niektoré vozia na letisko a lietadlá ich dopravia na miesto určenia. Mnoho balíkov rozvážajú priamo poštové nákladné autá.
Ak chceme odoslať správu velmi rýchlo, posielame telegram. Adresát ho dostane za niekoľko hodín. Telegram musí byť velmi stručný. Oznámenie napíšeme na príslušné tlačivo a zaplatíme stanovený poplatok. K rôznym príležitostiam môžeme poslať telegram na ozdobnom blankete.
Už takmer do všetkých obcí a osád nášho štátu je zavedené telefónne spojenie. Na mnohých miestach v mestach sú telefónne automaty. Telefónne prístroje sú v podnikoch, úradoch a vo väčšine domácností. Telefonovať môžeme s ktorýmkoľvek účastníkom v ČSSR i s priatelím alebo známymi v ostatných štátoch. Telefónny styk je rýchly a velmi účelný. Hovoríme priamo s osobou, ktorej chceme niečo oznámiť.
Pošta prijíma od obyvateľstva tiež peniaze a dopravuje ich adresátovi. Platiteľ si ako doklad pri odovzdaní peňazí ponechá jeden diel poštovej poukážky. Poštovou poukážkou sa platia tržby z obchodov, nájomné, poplatky za rozhlas a televíziu, za telefón, za svetlo, plyn a iné služby.
Na pošte si môžeme tiež uložiť ušetrené peniaze. Pošta nám vydá cestovnú vkladnú knižku. To je velmi výhodné. Na výlete, na cestách, na dovolenke si môžeme vybrať potrebné peniaze na ktorejkoľvek pošte v našom štáte.
Všetkým predplatiteľom doručuje pošta tiež dennú tlač a časopisy. O to sa stará poštová novinová služba. Má veľa zamestnancov, ktorí obstarávajú roznášku novín a časopisov. Stará sa o to, aby naši občania mali v schránke svoju dennú tlač skoro ráno ešte pred odchodom do zamestnania.