
y
V obuvníckej dielni
V dávnych dobách chodili ľudia len bosí. Aj teraz je na svete mnoho ľudí, ktorý obuv nenosia, ani ju nepoznajú. Konečne chodiť na boso je príjemné, najmä v tráve a teplom piesku pri vode. Lekári chôdzu na boso doporučujú, pomáha upravovať tzv. Ploché nohy.
Ovšem inak ľudia u nás aj inde vo svete nosia obuv, chodia obutí. Podľa obutia poznáme vkus ľudí, ich starostlivosť o obuv, vek, mnohokrát i zamestnanie. Je to veľmi zaujímavé pozorovanie.
Najväčšie obuvnícke závody v Československu sú v Gottwaldove na Morave a v Partizánskom na Slovensku.
Naše obuvnícke závody vyrábajú niekoľko miliónov párov obuvi ročne. Veľkú časť vyrobeného tovaru vyvážame do socialistických a ostatných štátov. Aby mohli závody tak veľkú výrobu zvládnuť, budujú veľké haly s modernými strojmi.
Pozrime sa, ako sa vyrába topánka. V továrenskej výrobe je celý postup rozdelený na rad jednotlivých úkonov. Urobiť dobrú topánku je kus poriadnej roboty. Než je hotová, prejde rukami mnohých robotníkov. Dôležitou časťou topánky je zvršok. Vykrajuje sa podľa predlohy z mäkkej kože, niekedy tiež z textilu alebo z umelej hmoty.
V mnohých topánkach býva pod koženým zvrškom podšívka z textilu / z plátna/. Tvar sa vysekne kovovou predlohou.
Pri zošívaní zvršku a podšívky sa uplatňujú ženy.
Spodná časť topánky pod chodidlom nohy je podošva. Stroj ju vysekáva z pevnej hovädzej kože, krupónu. Niektoré podošvy sa robia z gumy alebo z umelej hmoty.
Najväčšia čásť výroby obuvi sa robí na strojoch. Stroj napríklad napne a vyformuje zvršok na kopyto, t. j. Drevený vzor tvaru a veľkosti obuvi.
K napnutému zvršku iný stroj prikolíčkuje /priflekuje/ alebo prišije podošvu. Strojovej obuvi sa u nás ročne vyrobí niekoľko miliónov párov.
Niektoré druhy obuvi sa šijú ručne. Majster–obuvník tu robí všetly práce sám a ručnými nástrojmi. Často to býta obuv šitá na mieru. Býva preto i drahšia.
Pri ručnom prišívanie podošvy sa používa dratva. Je to konopný, dobre nasmolený povraz. Obuvník si robí šidlom dierky a dratvu preťahuje. Topánku má na kolene. Okolo nej a chodidla svojej nohy má upevňovací remeň.
Než sú hotové topánky dené do predaja, prechádzajú dôkladnou kontrolou. Tá pozorne sleduje, či sú dobre vyrobené, či patria k sebe, či sú čisté. Topánky zabalí a pripraví ich k odvozu do predajne. V kontrole sú často zamestnané ženy.
U nás je v každej väčšej obci samostatná predajňa obuvi. Vo veľkých mestách to bývajú pekné obchody s niekoľkými výkladmi.
Predajne obuvi bývajú vkusne zariadené. Obuv je vystavená k voľnej prehliadke. Zákazník si môže pohodlne sadnúť a obuv vyskúšať.
Pri kúpe obuvi si kupujúci topánku skúša, postaví sa v nej, urobí niekoľko krokov. Predavačka mu poradí tvar, formu, veľkosť a pomôže mu vybrať. Každý si rád kúpi dobrú pohodlnú obuv.
Do školy, do kina alebo do divadla, na vychádzku alebo na návštevu si berieme spoločenskú alebo vychádzkovú obuv. Na obrázku sú v hornom rade topánky pre chlapcov a mužov, v dolnej časti pre dievčatá a ženy. Móda prináša každým rokom nové druhy, tvary a farby obuvi. Je dobre, že si môžeme vybrať práve tie topánky, ktoré sa nám páčia.
Pre niektoré príležitosti si kupujeme špeciálnu obuv. Také topánky nenosíme každý deň, ale predsa len by sme ich mali mať. Lyžovať v obyčajných topánkach predsa nemôžeme.
Kto má rád pohodlie, nosí doma papuče, hlavne na jeseň a v zime. Niekedy si ich dávame, aby si nohy odpočinuli, napr. po namáhevej ceste, keď v zamestnaní dlho stojíme.
Pri práci na poli, na lúke, v záhradníctve, pri vode a inde sa dobre osvedčili vysoké čižmy. V dobe jarných a jesenných dažďov a pluští ich nosia aj deti.
Pre každé ročné obdobie máme inú obuv. Obuvnícky priemysel na ňu upozorňuje vkusnými plagátmi, obchody s obuvou lákavo upravenými výkladnými skriňami. Tento plagát nám napríklad doporučuje účelnú obuv pre zimné obdobie.
Aj dobrá obuv sa často, hlavne nosením za každého počasia opotrebuje. Dlhšie nám vydrží, keď ju pravidelne čistíme a leštíme. Každé dieťa by malo vedieť riadne očistiť svoje topánky. V mnohých rodinách sa deti starajú aj o topánky svojich rodičov. Čistiace prostriedky bývajú uložené v sáčku, v bedničke alebo v zásuvke.
Zodratú a poškodenú obuv očistíme a odnesieme ju do opravovni obuvi. Na obrázku vidíte rozdiel medzi topánkou hodne vychodenou a novoopravenou.
V opravovniach obuvi sa pracuje ručne aj strojom podľa toho, co je na topánke poškodené a aká má byť oprava. V dievčenskej a dámskej obuvi sa často opravujú podpätky. Na stolíku je dobre vidieť, s koľkými druhmi rôznych súčiastok opravár musí počítať.
Najčastejším druhom opráv je prišívanie nových podošví alebo pribíjanie nových gumenných podpätkov. Prišívanie podošví sa vo veľkoopravovniach robí na stroji.
Konečnou fázou opravy je brúsenie podrážky alebo podpätku a vyleštenie topánky. Oboje urobí stroj.
V určený deň si zákazník príde pre opravenú obuv. Je spokojný, mnohokrát je obuv ako nová.