y
Demänovské jaskyne II.
Leknové jazierko v Ružovej sieni. Uprostred tzv. Rokokové tanečnice. Jedine Demänovské jaskyne sa môžu chváliť svojimi jazierkovými leknami. Vytvárajú sa vyparovaním krasovej vody plytkého jazierka. Zhustený vápenec, rozpustený vo vode sa zráža na jej hladine vo forme tenkých platničiek okolo stalagmitov. Platničky sú farby ružovej.
Ten istý úkaz vidíme na detailnom zábere, ktorý zobrazuje Leknové jazierko s ružovými listami.
Živá pagoda. Vyjadruje prejav života v jaskynnom podsvetí. Dočervena sfarbený dvojmetrový stalagmit, ktorého život udržuje v polhodinovom intervale padajúca vodná kvapka z malého brka povale. Na pravej strane je Neživá pagoda, ktorej rast sa zastavil, pre nedostatok krasovej vody.
Detailný záber Živej pagody.
Ružovou sieňou nekončia podzemné priestory jaskyne, ale pokračujú v neprístupných častiach proti toku Lučanky cez Pekelný dóm a Brkovú chodbu. Na zpiatočnej ceste vidíme Vodopád pri Štípe mieru.
Mohutný kopulovitý stalagmitový útvar nazývaný Katedrálou. Jeho žltooranžové sfarbenie zvlášť pekne sa vyníma pred zeleno sfarbenými stenami priestoru.
V najvyšších, teda najstarších častiach jaskyne, vidíme kvapľový vodopád Smútočnej vŕby v Hviezdoslavovom dóme. Jeho celá výška je 60 m. Najspodnejšiu časť, asi 16 m vysokú vidíme na obraze.
Ďalším priestorom je Jánošíkov dóm. Jeho steny zdobia ružovočervené kvapľové záclony.
Na pravej strane terasy v Jánošíkovom dóme vidíme krásnu Zrkadlovú studničku.
Partia z Leninových siení. Priestor pôsobí dojmom vznešenosti a dôstojnosti.
Kamenné slnko na strope Panenskej chodby. Cez strop jaskynného priestoru husto vedľa seba prenikajúce vodné kvapky tu vytvorili nesčetné množstvo bielych a žltých stalaktitov.
V Dóme odborov vyniká svojou krásou Druhé modré jazierko. Je hlboké asi 3 m. Na jeho dne vyzrážaný vápenec vytvára riasnaté tvary podobné morským hubám. Je to typický úkaz pre hlbšie jaskynné jazierka.
Detailný záber kvapľovej výzdoby nad Druhým modrým jazierkom. Nad ním visiace riasnaté záclony sa odrážajú v jeho tmavozelenej hladine.
Čarovné jazierko udivuje svojou krásou. Zvláštnym úkazom sú tu „čipkové golieriky” vyzrážané okolo ružových stľpov jazierka. Stalaktity, ktoré visia do vody, sa obalujú riasnatými tvarmi vyzrážaného uhličitanu vápenatého na koncoch kvapľov.
Snežný dóm. Jednou z jeho najkrajších častí je Stalagmitový lesík.
Z Cintorína hrdinov zostupujeme do Galérie 1. mája, ktorá patrí k jednej z geologický najstarších častí Jaskyne slobody. Robustné stalagmity a kvapľové stĺpy zdobia jeho priestor. Galéria končí 40 m hlbokou Priepasťou parašutistov, ktorá vznikla prepadnutím sa horného poschodia. Medveďou chodbou končí prehliadka jaskyne. Opúšťame podzemný labyrint Jaskyne slobody. Nezabudnuteľným dojmom pôsobí na človeka toto dokonalé dielo prírody, jeho rozmanitosť, bohatosť farieb a jemnosť i mohutnosť krasových útvarov. Četné jazierka udivujú človeka. Cez stáročia sa vyvíjali kvapľové útvary v jaskyni. Dnes by sa mohol niekto nazdávať, že v nich vládne kľud, akoby vývoj stál. Kvaple ale žijú, rastú i ďalej. Krasová voda vytvára neustále nové útvary, ktoré i v budúcnosti budú udivovať vďačných návštevníkov.
Krása Tatranskej prírody v okolí Demänovských jaskýň doplňuje naše zážitky.
Od jari až do jesene zdobí lúky pestrý farebný koberec horskej kveteny.
Niektoré z kvetov ukazujú posledné zábery.
Lúčime sa Demänovskou dolinou s radosťou v srdci a odnášame si z nej tie najkrajšie dojmy. Jej prehliadkou sme si obohatili poznatky o krásach našej vlasti, poznaním ktorých rastie v nás láska k rodnej zemi a naše socialistické vlastenectvo.